KASULIK

TREENING RASEDUSE AJAL

 

Terve naise poolt raseduse ajal harrastatav liikumine on soovitav. Kehaline treening tugevdab immuunsüsteemi, parandab verevarustust, suurendab energiat ning aitab tunda rõõmu probleemideta kulgevast rasedusest ning valmistada keha sünnituseks ette. Lisaks sellele on võimlemisega võimalik ära hoida ja leevendada mitmesuguseid rasedusest tingitud vaevusi.

 

Harjutusi tuleks sooritada rahulikult ja aeglases tempos võimalikult mugavas asendis ning venivates ja hästi hingavates riietes. Terve beebiootel naine võib edukalt treenida poole raseduse ajani täpselt samamoodi nagu enne rasedust, ilma et pulssi peaks väga tähelepanelikult jälgima. Alles pärast 24 rasedusnädalat ei tohiks pulss tõusta üle aeroobse läve, mis on umbes 60-70% maksimumlävest ehk paljudel naistel 140ne ja 150ne vahel. Rasedatele sobivad käimine (kepikõnd), ujumine, vesivõimlemine, jalgrattasõit ja mõõdukas tempos aeroobikatund ning rasedatele mõeldud jooga. Treening tuleks lõpetada valu, pearingluse, halva enesetunde ja/või jõuetuse korral.

 

Raseduse ajal tuleb pöörata tähelepanu vaagnapõhjalihastele, et ennetada hilisemalt uriinipidamatust, emaka allavajet või kõhuõõneorganite asendite muutusi. Vältima peaks spordialasid, millega kaasneb kõrge traumade oht, äkilised suuna muutused ja võimalikud kokkupõrked teiste mängijatega. Ei sobi erinevad pallimängud, ratsutamine, vee- ja mäesuusatamine ning sukeldumine ja allveeujumine.

 

A ja O:

– Tuleb meeles pidada, et sa oled alati kahekesi ja tulevane ilmakodanik ei saa veel päris hästi märku anda, kuidas tal just kõige mugavam on.
– Liiga agaralt pingutades võid liiga teha oma beebile. Kui mõni harjutus tekitab liigset ebamugavust, siis jäta see tegemata.
– Aeroobse treeningu puhul jälgi, et pulss ei tõuseks liiga kõrgele ning väldi treenimist hapnikuvaeses või niiskes ruumis. Endale sobivaima ja meelepärase treeningviisi leiab igaüks ise.

 

Kõige olulisem on hea enesetunne nii treenimise ajal, kui ka pärast seda: kuula oma keha!      

 

 

 

 

 

 

 

 

 

www.kliinikum.ee  ja  kehavormi.ee