KASULIK

KÕHT KINNI? MIDA TEHA?

Stressirikkal ajal kannatab suur osa ühiskonnast kُõhukinnisuse all. Terve inimene roojab iga päev enam-vähem kindlal ajal. Kُõhukinnisus on väljaheite püsimine soolestikus üle 48 tunni ja soole normaalsest harvem tühjendamine. Ehk vähem kui kolm korda nädalas. Kõhukinnisus võib esineda mitmete haiguste puhul, kuid võib olla ka lihtsalt üks mööduv sümptom, mis viitab soole talitlushäirele.

 

Kõhukinnisus vُõib pُõhjustada valuaistinguid, puhitust kõhupiirkonnas ja teravaid valuhooge mao- vُõi soolepiirkonnas. Kُõhukinnisust pُõdevatel haigetel langeb sِِöögiisu, tekivad rِöhitised ja halb maitse suus. Puhitistega vُõib kaasneda südamevalu, -pekslemine jm. Sageli langeb tِِöövõime, tekib pea- ja lihasevalu, üldine närvilisus, unehäired, külmavärinad, hingeldus.

 

Ravi sُõltub pُõhjustest ja peab toimuma arstide nُõuannete kohaselt. Alljärgnevalt mُõningaid soovitusi.

 

  • Soole ja kُõhuseinte lihaste tugevdamisel on oluline aktiivne füüsiline tegevus. Rohkem jalutada, harrastada tervisejooksu, vُõimelda. Ebaُõigest toitumisest ja vähesest kehalisest aktiivsusest tingitud kroonilise kُõhukinnisuse all kannatavatel inimestel on soovitatav kasutada soolestikku mehaaniliselt ärritavat tselluloosi-, toorkiu- ja pektiinirikast taimetoitu – jämedast jahust leiba, toorest kِِöögivilja, eelkُõige toorest peenendatud kapsast, värsket tomatit, porgandit, toorest sِِöögipeeti, sibulat, redist, herneid, ube jt. Hästi toimivad mesi, rosinad ja pähklid. Väga soodsa toimega on täispiim, kefiir, hapupiim, hapud juur- ja puuviljamahlad ja süsihappegaasirikkad toidud.
  • Toitu närida pُõhjalikult. Juua päevas vähemalt 1,5-2 liitrit vedelikku. Toiduvalmistamisel eelistada oliiviõli.
  • Menüüst välja lülitada kُõhukinnisust soodustavad toiduained: kakao, kuum ja kange tee, must kohv, peenest jahust saiakesed ja pirukad, manna- ja riisipudrud jt. Vähendada vaimset ülepinget, loobuda suitsetamisest, piirata alkohoolsete jookide tarbimist. Närvisüsteemi tugevdamiseks on vaja organismi karastada ja regulaarselt puhata.
  • Kõhukinnisuse puhul saab kasutada ka ravimeid. Ravimeid ei soovitata valida ise, enne ravimi ostmist kindlasti konsulteerida arsti vُõi apteekriga. Ravimeid kasuta viimases hädas. Enne tasub proovida ka muid variante. Kõige olulisem on tarbida piisavalt veidelikku ehk siis kui tunned, et on kõht kinni, joo rohkem vett. Klaas vett enne toidukorda parandab soolte tegevust.
  • Kui sellest ei piisa, on soovitav vُõtta enne toidukorda teelusikatäis mett ja siis joo klaas vett. Meie sooltes elab miljoneid baktereid (mikrofloora), kes soodustavad seedimist. Mesi soodustab bakterite tööd.
  • Kiiret efekti soovides, on veel üks võimalus. Tühja kõhu peale võetakse tükk pärmi enne sِِööki ja juuakse peale klaas vett . Kunagi ei tohi pärmi süüa koos magusaga.  See paneb pärmi “elama”.
  • Ravimtaimedest on üks mahedamaid kُõhukorrastajaid kُõrvenُõges. Tee valmistamiseks vُõetakse 1 tl peenestatud nُõgeselehti tassi kuuma vee kohta, lastakse veerand tundi jahtuda ja juuakse enne hommikueinet.
  • Üks tُõhusamaid taimseid kُõhulahtisteid on senna (Cassia senna). Sennas sisalduvad keemilised ühendid stimuleerivad soolte peristaltikat, nii toimib ta otsustavalt kui lahtisti. Kui lisada sennalehtedele veel peenestatud koriandriseemneid ja ingveripulbrit, saadakse tee, mis stimuleerib tugevasti ainevahetust, samuti peetakse seda teed heaks grippi ennetavaks vahendiks.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Terviseleht.ee