KASULIK

ETTEVAATUST – 30 päeva treeningväljakutsetest!

Kui muidu saabub koos kevadega üleüldine treeninguhullus, siis sel kevadel on mindud mõneti kergema vastupanu teed ja suvevorm üritatakse saavutada hoopis 30päevaste treeninguväljakutsetega. Kuid kas need ikka annavad unistuste vormi?

 

rligcnte.gq1

Selle asemel, et rühmatreeningutes või jõusaalis higistada, on paljud võtnud vastu kükitamis-, kätekõverduste, kõhulihaste või mõne muu lihasväljakutse. Nende idee peaks olema selles, et harjutuse, näiteks kükkide tegemise sagedus kasvab iga päevaga.

Lõpptulemuseks lubatakse olenevalt väljakutsest rasvaprotsendi vähenemist, pringimat istmikku või väiksemat vööümbermõõtu.

Treener Mai Buschmanni sõnul ei tasu neid lubadusi aga väga tõsiselt võtta ning kõige muu kõrval võivad need põhjustada hoopis liigesevalusid ja -vigastusi.

 

 

«Lihtsustatult öeldes peaks kõhulihaseid koormates koormama ka selga ehk siis vastandlihaseid. Veelgi enam – et tüvikehalihased, nagu näiteks kõhulihased osalevad olulisel määral inimese liikumisel, siis peaks treening kaasama ka jala- ja küljelihaseid,» räägib ta.

 

Kui 30 päeva väljakutseid teha, siis mitmekülgselt, kuhu ei oleks kaasatud ainult ühe lihasgrupi harjutused, soovitab Mai. Oluline on teha endale selgeks ka harjutuste tehnika ning olla realistlik enda vormi suhtes. Kindlasti ei tohi harjutused üle jõu käia.

 

«Harjutuse valesti sooritamine võib omakorda tekitada hoopis rohkem kahju kui kasu – suureneb vigastuste oht ja harjutus ei täida oma eesmärki,» hoiatab treener. «Kõigepealt peaks selgeks tegema õiged kehaasendid harjutuste sooritamiseks ja seejärel leidma endale sobiva variatsiooni harjutustest, mida ollakse suuteline sooritama.»

 

Samuti pole tegelikult iga päev sama lihasgrupi treenimine parema vormi saavutamiseks kasulik. «Lihased arenevad peamiselt puhkuse ehk taastumise ajal ja ligikaudu 48 tundi võiks jääda ühe lihasgrupi kahe treeningu vahele,» õpetab Mai.

 

Samuti toonitab ta, et parema vormi saavutamiseks ei piisa tegelikult ainult trennist, vaid oluline osa on ka toitumisel. «Vormis keha sõltub 70 protsenti toitumisest ja 30 protsenti trennist. Siinkohal on äärmiselt oluline säilitada organismi vedelikutasakaalu – juua piisavalt vett,» räägib Mai.

 

Siiski ei tasu arvata, et 30 päeva väljakutsed on üdini halvad, kuid mõelda tuleb seejuures nii toitumisele, tehnikale kui ka sagedusele. «Et areng oleks pidev ja tulemusrikas, tuleks treenida süsteemselt. Parema vormi saavutamiseks võib lisaks muudele treeningutele, nagu näiteks rühmatreeningud, paralleelselt rakendada ka teadlikke ja läbimõeldud väljakutseid. Selleks aga soovitan konsulteerida treeneriga ja võib-olla alustada treeningkava järgi treenimist.»

 

Vaata ka :  http://www.ohtuleht.ee/670622/ettevaatust-30-paeva-treeningvaljakutsed-voivad-vigaseks-teha